Wednesday, August 24, 2016

RPH


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH]

 

Sekolah
SMK (P) RAJA ZARINA
Tarikh
4/7/2016
Tingkatan/Kelas
4 FALSAFAH
Waktu
1.45-2.50
Saiz kelas
22 ORANG
Tempoh (minit)
105 minit
Mata Pelajaran
EKONOMI RUMAH TANGGA
Bidang Pembelajaran
Membuat Pakaian
Topik
Membuat Pakaian
Tema
Pelaksanaan amali membuat pakaian
Objektif Pembelajaran
Menghasilkan pola pakaian.
Hasil Pembelajaran
1.  Mengambil ukuran badan
2.  Menamakan tanda pola
3.  Mengubahsuai pola asas
 
Pengetahuan Lepas Murid
Pelajar pernah diambil ukuran badan semasa menempah pakaian
Kemahiran Saintifik dan
Kemahiran Berfikir
Pengetahuan, Mengaplikasi, menyelesaikan masalah.
 
Sikap Saintifik /Nilai Murni/Nilai Patriotisme
Bekerjasama, toleransi, konsentrasi, berkeyakinan
Sumber Pengajaran dan Pembelajaran
(1)  Rujukan
Buku teks, buku rujukan, internet, youtube,
(2)  Alat
Laptop, LCD Projektor, Handphone, Dummy, pita ukur
(3)  Bahan
kertas edaran, bahan realia, pola asas, kertas mahjung, gam, gunting
Pendekatan Pengajaran
 Pembelajaran Kooperatif ( give one get one ) dan interaktif, demonstrasi, Gallery walk, Problem Based Learning, Pembentangan Poster

 

 

 

 

 

 

 

Perkembangan Pengajaran
Kandungan / Konsep
Proses Pengajaran dan Pembelajaran
(Tindakan Guru dan Aktiviti Murid)
 
Jangkaan Pemikiran
 Murid
Catatan/Nota
Persediaan
( 1 minit )
 
·         Murid diminta melihat keadaan persekitaran kelas supaya berada dalam keadaan bersih dan selesa.
·         Cabutan undi kad bergambar dan lekatkan di dada kiri
 
 
Cabutan undi :
Kad bergambar
 
Fasa 1
 
SET INDUKSI / PENGENALAN
(5  minit)
 
·         Perbandingan pakaian yang dijahit dengan mengambil ukuran badan dan tanpa ukuran badan
 
1.    Guru menunjukkan dua pasang pakaian.
 
2.    Guru menyoal murid secara lisan mengenai perbandingan di antara dua pasang pakaian tersebut.
 
3.    Murid memberi jawapan dan guru mengaitkan dengan tajuk mengambil ukuran badan
 
Murid dapat membanding beza pakaian tersebut.
Teknik:
Menjawab soalan
 
ABM:
Dummy
Bahan realia
 
 
 
Fasa 2
 
PERKEMBANGAN 
(Penerokaan)
(40 minit)
 
 
  1. Mengambil ukuran badan.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  1. Pelaksanaan amali mengambil ukuran badan
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  1. Menamakan tanda pola
 
 
1.    Pada sehelai kertas, murid perlu menyenaraikan 3-5 idea tentang ukuran badan yang diperlukan untuk membuat pakaian. Tulis dalam ruang Saya beri ( I give )
 
2.     Pada bahagian bawah ruangan saya beri, lukis 1 garisan untuk ruangan Saya dapat ( I get ).
 
3.    Muzik dimainkan dan murid perlu bergerak dan dapatkan idea dari rakan yang lain .                            Idea yang berbeza akan dicatat pada ruangan Saya dapat ( I get ). Ulangi langkah yang sama sehingga murid dapat lebih banyak idea. Kongsikan idea yang diperolehi dalam kelas.(catat di white board)  
 
1.    Guru mengedarkan borang ukuran badan kepada setiap murid.
 
2.  Demonstrasi oleh guru tentang cara mengambil ukuran badan
 
3.  Murid diminta mencari pasangan masing-masing.
 
4.  Murid mengambil ukuran badan pasangan masing-masing dan mencatat di dlam borang yang disediakan.
 
1.    Guru menerangkan tentang tanda-tanda pola .
 
2.  Murid dikehendaki melabel tanda pola pada kertas mahjung yang ditampal di hadapan kelas.
 
 
Murid dapat menyenaraikan ukuran badan yang diperlukan untuk membuat pakaian.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Murid dapat mengambil ukuran badan pasangan masinggmasing dan mencatat dalam boring ukuran badan.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Murid dapat menamakan tanda pola.
Teknik:
Pembelajaran kooperatif      ( give one get one )
 
ABM:
Kertas A4
Handphone
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Teknik :
Pembelajaran Interaktif
( Hands-on )
 
Kaedah :
Kumpulan
 
ABM :
Laptop
LCD
Dummy
Pita ukur
Kertas edaran
Kertas mahjung
 
 
 
 
Fasa 3
 
PERKEMBANGAN 
(Penerangan)
(25 minit)
 
 
1.    Mengubahsuai pola asas
     
 
 
      Aktiviti Kumpulan :
1.    Pelajar diagihkan kepada 6 kumpulan.( mengikut kad bergambar yang diberi pada awal kelas )
 
2.    Setiap kumpulan mencabut sampul tugasan dengan tajuk yang berbeza.
 
3.    Setiap kumpulan diperuntukkan Lebih kurang 15 minit masa  untuk mendapatkan maklumat tentang cara mengubahsuai pola di beberapa sudut bengkel. 
 
4.    Murid menyelesaikan tugasan mengubahsuai pola yang diberi dalam kumpulan.
Kumpulan 1 :
Mengecilkan badan hadapan
Kumpulan 2 :
Membesarkan badan hadapan
Kumpulan 3 :
Memanjangkan lengan
Kumpulan 4 :
Memanjangkan skirt
Kumpulan 5 :
Memendekkan lengan
     Kumpulan 6 :
      Memendekkan skirt
 
 
  1. Guru bertindak sebagai fasilitator dan bergerak dari satu kumpulan ke satu kumpulan untuk membantu pelajar menyediakan bahan.
Murid dapat mengubahsuai pola asas secara berkumpulan.
Kaedah:
Kumpulan
 
Teknik :
Gallery walk
Hands-on
 
ABM :
Sampul tugasan
Kertas mahjung
Gam
gunting
Fasa 4
 
PERKEMBANGAN – Penilaian
(30 minit)
 
Perbentangan Hasil Kerja Pelajar
  1. Pelajar menampal hasil kerja kumpulan masing-masing di hadapan kelas.
  2. Setiap kumpulan melakukan persediaan akhir dengan memilih seorang daripada kalangan mereka untuk menjadi pembentang di hadapan kelas.
 
  1. Pembentang akan menceritakan segala maklumat yang berkaitan dengan tajuk yang diberi.
  2.   
  1. Jika ada soalan daripada kumpulan yang lain,ahli kumpulan yang lain boleh membantu.
 
  1. Masa untuk setiap kumpulan diperuntukkan selama 5 minit sahaja.
 
Murid dapat menerangkan tentang cara mngubahsuai pola asas.
Teknik pembelajaran abad 21:
Problem Based learning
Pembentangan poster
 
Kaedah :
Kumpulan
 
 
 
Fasa 5
 
PENUTUPAN  (Pentaksiran)
(5 minit)
 
 
 
 
Kesimpulan
 
1.    Guru membuat kesimpulan daripada aktiviti yang telah dijalankan sebentar tadi.
a.    Mengambil ukuran badan merupakan proses penting dalam membuat pakaian.
b.    Tanda pola penting bagi mendapatkan ketepatan bagi setiap langkah membuat pakaian .
c.    Pengubahsuaian pola diperlukan untuk menghasilkan pakaian yang lebih selesa mengikut saiz badan.
 
2.    Guru memberi tugasan kepada pelajar sebagai kerja rumah.
Murid dapat menjawab soalan yang diajukan dengan yakin.
 
Murid dapat menyiapkan tugasan yang diberi mengikut masa yang ditetapkan.
Teknik :
Penyoalan secara rawak
 
Kaedah :
Individu

 

 

 

Disediakan oleh :

Nor Azlin binti Md Yusof

Guru Mata Pelajaran ERT